ПРИХВАТИЛЕ СУ ИСЛАМ
КАО КРАЉИЦА БЕЛКИСА
Српски – Serbian
Ениса Агановић
2014 - 1436
Уводна реч
У име Бога Милостивог Самилосног
Захвала Богу, Господару светова, нека су Божији мир и благослов на Мухаммеда, његову часну породицу и племените следбенике. Поштовани брате и цењена сестро,
Ес-селаму алејкум ве рахметуллахи ве беракатуху! (Нека су на вас Божији мир, Његова милост и благослов)
Желиш ли поћи са мном на једно дивно пу¬товање, да ти испричам о њима, о њиховим животима, о њиховом поновном рађању, о њиховом проналаску истинске среће и задо¬вољства? Ако си спреман/а, кренућемо за¬једно, уз Божију помоћ. Причаћу ти, а и оне ће ти причати, како је све почело. Надам се да ће ти бити лепо на овом путовању. Мени је било. Дивно сам се осећала слушајући њихове приче. Сваки пут као да сам била ту, са њима, да осетим Божију милост.

Једном приликом, када сам била у Сараје¬ву, присутне сестре из Босне су углас питале:
„Како то да у сред Београда неко почне да верује и буде истински муслиман или муслиман¬ка? Једна сестра је одговорила: „Зар се чуди-те Божијој милости? Па и ја сада постављам питање: Да ли нас још увек чуди то да Бог може упутити некога усред Београда? Бог, заиста, све може и Он је милостив.

На наредним странама следе приче сестара које су живеле у Београду и Србији, под другим именом или начином живота« Ауторство поје¬диних прича је њихово, а друге сам реконструисала на основу наших разговора. Оне су некада биле нешто потпуно друго, али Бог је дао да приме ислам и да преузму еманет (завет) који им је Он, Милостиви, дао. Преузеле су, издржале су, очуваће га - уз Божију помоћ.
Хвала Ти, Милостиви! Бог је највећи!
1. 5. 2010. године, Зеница
Ениса Агановић

Реч рецензента
У име Бога Милостивог Самилосног
Хвала Узвишеном Богу Који даје Упуту ономе коме Он хоће! Искрено се надамо да ће сви они који прочитају ове приче, схватити да Бог упућује робове, које жели почастити уласком у Рај. Вера ислам се није ширила сабљом, него лепом речју и примерима који осветљавају заборављену димензију повратка Узвишеном Богу кроз непрестано трагање за Њим,  као и сведочење веровања у оно с чиме је послан Мухаммед, нека су Божији мир и благослов над њим, што су оне и учиниле.

Узвишени каже:
Реците: "Ми верујемо у Бога и у оно што се објављује нама, и у оно што је објављено Авраму, и Ишмаилу, и Исаку и Јакову, и унуцима, и у оно што је дато Мојсију и Исусу, и у оно што је дато веровесницима од Господара њихова; ми не правимо никакве разлике међу њима, и ми се само Њему (Богу Једином) искрено покоравамо. (Кур'ан, поглавље „Имранова породица“, стих, 84)

Ове жене су само знакови Божије моћи. Његове љубави према њима и свима нама, да нам кроз пример њихових живота покаже величину Упуте и разлог истинског трагања за правом вером.

Доказ за ово налазимо у речима Свезнајућег Бога:
Ономе кога Бог жели да упути, Он срце његово према исламу орасположи а ономе кога жели да у заблуди остави, Он срце његово стегне и уморним учини као кад чини напор да на небо узлети. Ето тако Бог оне који не верују без подршке остави. (Кур'ан, поглавље „Ел-Енам“, стих, 125)

Ово је прва књига Енисе Агановић. Надамо се да ће имати широк пријем и да ће бити подстрек свима који желе успех. Упућујемо молбу Узвишеном Богу да им свима из Својих ризница припреми велику награду, која их чека након свега што су прошле. Верујемо да ће сваки од читаоца моћи барем у једној од прича, да нађе себе и да ће да подели сузе и радост с актерима.

Белкиса, краљица од Сабе
Да ли знамо ко је Белкиса? Једни је зову тако, а други Белкида. У свету је позната као Краљица од Сабе. Инспирација за наслов дошла је из приче ове храбре и грациозне краљице, која је пре примања ислама обожавала Сунце. Схвативши Истину, заједно са својим народом, покорила се Богу и постала Његов одани роб. Приповести из ове књиге подсећају на њену причу. Оне нису сасвим идентичне, то не могу ни бити, јер је свака прича посебна. Ипак, проналажење Истине им је заједничка нит. Белкиса је била у тамном свету. Изашла је из њега Божијом милошћу и постала је пример генерацијама. Њена грациозност је почела покајањем и примањем исправне вере…